Isänmaa

Nimi:
Isänmaa
Kuvaus
Tervetuloa keskustelemaan Isänmaallisuudesta ja kaikista siihen enemmän tai vähemmän liittyvistä asioista.
Kategoria:
Elämänkatsomus
Perustettu:
02.09.2005
Jäseniä:
403

Isänmaa -

Koululaisten ruoka.

Lisää kirjanmerkki » Keskustelut » Yleistä keskustelua » Koululaisten ruoka.

Kirjoittaja

Koululaisten ruoka.

Petenza
01.04.2009 12:47

Petenza


Lueskelin tänä aamuna lehdestä sellaisen jutun, että koululaisten ruokaan käytetään 65senttiä keskimäärin päivässä kun taas vankien ruokintaan menee vankia kohti 1.20€ päivä. Itseäni kyseinen asia rupesi mietityttämään ja ajattelin kysellä teidän mielipiteitä asiasta.

Itseni mielestä se on väärin kun kasvava lapsi tarvitsee kunnon sapuskaa toisin kuin joku vanki.. Siinä missä kasvava lapsi syö perunasosetta ja kalapuikkoja herkuttelee vanki possupadan ääressä. Ja tämä sama koskee myös vanhuksiin hekin joutuvat elämään puoltapienemmällä budjetilla kuin vanki.

Petenza
01.04.2009 22:18

Petenza


Ja siis tämä on pelkkä vankien lounas siis tämä 1.20€ kun koululaisilla se on 65senttiä.

Petenza
02.04.2009 09:27

Petenza


Puhe oli pelkästä vankien lounaasta joka on 1.20€ kun koululaisilla vastaavaan annokseen käytetään 65senttiä... jorten siinä vankien 1.20€ ei ole viellä aamupalaa ja iltapalaa ja jne. IL: siinä missä kasvavan koululaisen odotetaan selviävän kalapuikoilla ja peruna soseella nautiskelee vanki possupataa... Joten on toi minusta aika järetöntä, että vangeilla on parempi sapuska...

man85
02.04.2009 11:07

man85


olen papin kanssa osittain samaa mieltä... Ruan hintahan riippuu paljonko sitä ostetaan tukusta... eli mitä enempi sitä halvempaa se on esim. kg/e... Ja koulu ruat monesti valmistetaan isossa keittiös mistä jaetaan pienempiin kouluihin lyhyitä matkoja...Vankiloil on lähinnä oma keittiö yhtä vankilaa kohti...Ja toihan oli yhden päivän ateria ero (muistaakseni) sose.puikot/possupata... Kannattais ottaa pidemmäl aika jaksol toi tutkimus... esim laskee vaik puolen vuoden yhteis tulos... Ja varmasti eri kouluis/vankilois on eri hinta taso... kuten täällä yhdessä syrjä kylän koulussa (ainakin ennen) ruoka tehtiin pienes keittiös n.30henkilölle joten uskoisin että ruoka maksoi yli 1.2e.... on olemassa vale , emä vale ja tilastot...