Inusa

Kesäloma <3

torstai 23. maaliskuuta 2006 14:13

Niin. Maanantaina se alkaa <3 Kesäloma siis <3 Empäs olekkaan koskaan viettäny kesälomaa, ku on ollu vielä lumet maassa. Tosin kerran päättäjäisissä sato lunta, mutta sitä ei lasketa.

Mitähän sitä jaksais kesälomalla tehä. Näin "alkukesälomasta" vois varmaan vähän hiihellä ja käyä lasketteleen ja ehkä moottorikelkkaileen. En tosin osaa ajaa moottorikelkalla hyvin.. Pari kertaa ajanu vaan. Mutta miehän oon lappilainen! Kaikilla lappilaisilla on moottorikelkka ja kaikki lappilaiset harrastaa moottorikelkkailua ainaki kaks kertaa päivässä! Ei meillä oo kelkkaa koskaan ollukkaan. On siinä kyytissä ihan kiva istua kuhan ajetaan 10km/h. Rakastan nopeutta! :D

Mut en puhu enempää kelkkailusta. Mitähän nuitten talvilajien jälkeen. Vois hakia tässä lähiaikoina kouluun jonnekki. Ehkä. Ehkä Ouluun vaan, ku pietän kummiski välivuojen niin ehtiihän sitä ens vuonnaki. Vois mennä töihin johonki. Sitte meen Rolloon Akin luo <3 Ah. Pääsen taas tiskaamaan ja siivoomhan. Emmie halua tiskata enkä siivota! Mutta ku alkaa ärsyttään se ainainen epäsotku. Pakko. Hmph. Ja aki on semmonen perussuomalainen juntti - en koske rätteihin, tiskiharjaan enkä varsinkaan moppiin! Eikä se kyllä pahemmin ruokaakaan tee. Pussiruuat roks.

Akin luona vois harrastaa vähän (häähää, luulit jo!) valokuvailua. Vois ostaa jalustanki mukhan. Kierrellä paikkoja ko tyhymä turisti kameran kans. Sitten joskus oikean kesän alussa, siis kesäkuussa, vois lähtee käymään vaikkapas Hesassa veljen luona. Tai sitte mennään jo sillon ilmaselle risteilylle! Kaveri voitti kaks neljän hengen risteilyy tukholmaan. Päässään isolla porukalla enemmän tai vähemmän riehumaan. Sitten vois kyllä olla kotonaki vähän aikaa. Kävässä elokuvafestareilla, jos ois vaikka hyvinä lehvoja. Mainostusta: Midnight Sun Film Festival. Kaikki mukaan vaan! (Pientä runoiluaki.)

Jaja. Heinäkuussa meen RovaniemiRockiin näillä näkymin, jos saan rahhaa. Pitäähän sitä lappilaisia festareita kunnioittaa tjtn. Sitte Aki lähtee armyyn =/ ja mie lähen Hesaan jälleen kerran. Veljen häät <3 Ihanata <3 Saa kakkua ja kaikkee hyvää ja heitellä riisiä ja valokuvata söpöä pariskuntaa ja hoivata veljen tanskiksia ja käyä shoppingilla ja kaikkee <3

Meijän Leikapas on jo kohta 13vko <3 Hitsin vanhus. Kohta se on jo ihan oikean kokonen - siis aikusen kokonen. Onneks se nukkuu nytte. Jos sei nukkus niin en ois tässä. Koska mun pitää juosta sen perässä ettei se vaan pissi, kaki, syö äitin mattoja, kukkia tai tuoleja, tai tehe muuta pahaa. Kerran se onnistu rikkomaan kalijapullon. Iskä laitto pullon lattialle ja Leika nappas sen suuhunsa ja puotti kylppärin lattialle ja RAKSPOKS!

Inusa

Inusa

Mieliala: Laiska
Taustalla soi: Philippe Rochard - Music Machine Reloaded (Dj Noise Bandit Remix)

Kommentit

Vain sisäänkirjautuneet voivat lukea ja lähettää kommentteja.

Liity käyttäjäksi nyt - ja luo oma profiilisivu »