Kirjoittaja
|
Onko tällainen ajattelu yleistä? Vapaata keskustelua.
|
Guttersniper
07.11.2008 17:47

|
Allekirjoitan puheenvuorosi.
|
|
Call_mE
07.11.2008 19:22

|
miksi elämällä pitäisi olla tarkoitus? meillä on tunteet ja olemme tiedostavia olioita. nauttikaamme siitä ja jättäkäämme murehtiminen muurahaisille
|
|
teardrop]
07.11.2008 20:32

|
Ja onha se mahdollist ettei se tarkotus oo ennaltamäärätty, vaan ihminen kasvaa johonki tiettyyn tarkoitukseen kokemuksien, käsityksien ym mukana.
Jos siis mitään tarkoitusta tosiaankaan pitäis ees olla.
Mitä JOS tää onki vaan jotain sairasta pelii ja ihmisen tarkotus on tuhota maapallo kun taas toisaalt pieni osa ihmisistä on tarkotettu korjaamaan tätä maailmaa.
öhh?
Nii ja samaa mielt ku edellinen postaaja, pitäiskö ees muka mitään tarkoitusta olla ? ;)
|
|
Guttersniper
07.11.2008 23:57

|
Vaskela kirjoitti:
Elä, lisäänny. Jotseenki tolee se meni..........?
Jokseenkin. Poistan tuon "lisäänny"-kohdan tuosta itseni kohdalla.
|
|
Guttersniper
08.11.2008 01:50

|
A kirjoitti:
No höööh.. Miksi ihmeessä? :D Aiotko tehdä itsestäsi Aubrey de Grey kakkosen tai jotain? =D
En aio :D En vain pidä lisääntymistä elämän kokonaisvaltaisena tarkoituksena, vaikka organismien biologinen funktio olisikin lisääntyä. :p
|
|
Guttersniper
08.11.2008 11:10

|
hippi420 kirjoitti:
tärkeintähän elämässä on puutarhanhoito, eikä sekään kovin tärkeätä. mut mitä nyt kattoo jengii ni aika moni on pihalla oman elämänsä tarkotuksesta. eletää muiden odotusten mukaa, eikä koskaa tehdä sitä mitä ite halutaa, ku joku voi suuttua siitä ettei miellytä.
Allekirjoitan täysin.
|
|
SilverShadow
15.11.2008 16:28

|
Eipä tuolla pitäisi edes olla väliä mitä tiedemiehet sanoo. Jokainen löytäköön tarkoituksensa itse.
|
|