Järjen yläpuolella ajatus kirkastuu

Nimi:
Järjen yläpuolella ajatus kirkastuu
Kuvaus
Ei tässä nyt kummempia kuvauksia tarvita. Nimi on mielestäni jo tarpeeksi kuvaava.
Kategoria:
Muut
Perustettu:
07.06.2006
Jäseniä:
130

Järjen yläpuolella ajatus kirkastuu -

Auktoriteetit ja poliisin toiminta

Lisää kirjanmerkki » Keskustelut » Kadonneiden ajatusten kaatopaikka. » Auktoriteetit ja poliisin toiminta

Kirjoittaja

Auktoriteetit ja poliisin toiminta

Chan
11.09.2006 22:18

Chan


Alustusta...
Helsingin Sanomat
Ilta-Sanomat
Iltalehti
Lehti

Auktoriteettejä vastaan tappeleminen on yleensä rinnastettavissa tuulimyllyjä vastaan taistelemiseksi.

Tämä tapaus on kuitenkin siellä kuuluisalla harmaalla alueella.

Mitäs olette mieltä?

_Jarno_
11.09.2006 23:02
Muok:11.09.2006 23:04

_Jarno_


Olen niitä outoja tapauksia joiden mielestä ihmisen tulee palvella yhteiskuntaa ei yhteiskunnan ihmistä. Vähän etäisesti se liittyy tähänkin.

Sallin poliisisille tiettyjä vapauksia kansainvälisissä tärkeissä kokouksissa, joissa on päättäjien ja ulkomaisten diplomaattien turvallisuudesta kyse. Asem:n kaltaiset huippukokoukset ovat suomelle suurta mainosta ja niiden toimivat järjestelyt välttämättömyys. Jos pari hippiä tulee tielle niin poliisi tehköön mitä on tarvis. Tiedän tämän olevan monesta outo käsitys mutta tässä tulee sanomani "ihmisen palveltava yhteiskuntaa" joistain oikeuksista voidaan luopua väliaikaisesti, jos se edesauttaa poliisin toimintaa parin päivän aikana.

Lähiviikkoina kuullut juttuja yhden läänin poliiseista, joka kadottanut luottamustani heihin, mutta helsingin poliisin toimet olivat asem kokouksen yhteydessä moitteettomat, jos joku sattui näkemään vanhasen vastauksen maikkarin uutisissa niin mellakoijat olivat heittäneet ilmoille uhkauksia sekasorrosta ja ottaneet avuksi kättä pidempää.

Jos joku näsäviisas lähtee valittamaan oikeuksistaan mellaka tilanteessa on aivan oikein saada turpaansa. Tällä viittaan Lehti julkaisun ala-arvoiseen journalismiin. "“Kyllä tämä oli kovan työn takana, mutta ammattimaisella provokaatiolla tilanteesta saatiin ihan kohtalainen rytinä”, arvioi teleskooppipamppuaan naksutteleva suojelupoliisin Jerry Cotton ja tirpaisee toimittajaa niskaan.
“Varotoimenpide”, hän selittää."

Onneksi Suomen kaltaisessa sivistysvaltiossa, jopa tyhminkin nuori nauraa tälläiselle epäpätevyydelle.

_Jarno_ muokkasi viestiä 23:04 11.09.2006

Lime
11.09.2006 23:23

Lime


En ole tuosta tapauksesta aikaisemmin kuullut, mutta noiden lehtijuttujen perusteella sanoisin, että tuollainen käytös poliisilta on väärin. Niin kauan, kun mielenosoitus on kohtuu rauhallinen, niin poliisilla ei ole mitään oikeutta "hyökätä" ihmisten kimppuun. Pahintahan tuossa on nuo sivulliset jotka eivät edes olleet osallisena mielenosoitukseen.

Itse vahvasti uskon, että mielenosoituksilla voi olla positiivinen vaikutus ja jos se on laillinen mielenosoitus, niin poliisin tulisi vain vahtia sitä, eikä alkaa saartamaan ihmisiä ja ottamaan tietoja kaikista alueella olevista.

_Jarno_
11.09.2006 23:46
Muok:11.09.2006 23:47

_Jarno_


Tässä kyllä erottuu kiinnostava seikka miten osa kansasta ottaa tosissaan ns. viihdelehtien "uutiset". Pahin journalismin vitsi nykypäivänä on iltalehti, täysin viihdelehti ja kirjoitus sisältö sen mukaista. Se on kuitenkin monen suomalaisen ostama ja päivittäin lukema lehti. Ammatillisesta näkökulmasta lehden journalismi ei todellakaan ole uutisointia vaan viihdyttämistä. Jos tässä vertaa Iltalehden ja Lehti -kirjoituksia on ero selvä hs:n iltasanomien juttuihin.

Koko kohu nousi siitä että onko se lainvastaista kuvata ihmisiä mielenosoitus alueen lähituntumassa. Mitä tähän voisi sanoa, varmaa jotain fiksua mutta sanon mielipiteeni... turpa kiinni hippi ja tee niinkuin käsketään!

Itseäni ärsyttää näsäviisaat ihmiset, jotka parkuvat oikeuksiaan tilanteessa jossa he itse itsensä ovat sinne saattaneet. Jos tiedät että on mielenosoitus ja poliisilla täysi työ sen hallinnassa, miksi lähteä keskustaan norkoilemaan alueelle. Eikö lauantai iltana ole parempaa tekemistä?

Ei uskoisi että nämä mellakoijat ja marisijat ovat samaa kansaa kuin asem kokouksen arvovieraiden kehumat sivistyneet suomalaiset.

Lainaus Hesarista "Rikosylitarkastaja Salon mukaan rikoksista epäiltyjen tiedot päätyvät normaaliin tapaan poliisin esitutkinta-aineistoon. Muiden tiedot on määrä hävittää, kun poliisi lopettaa tutkintansa.

”Tiedot eivät päädy mihinkään rekisteriin”, Salo lupaa. "

Asian pitäisi olla sitä myöten selvä, mutta *huokaus* eihän se tietenkään ole.

Säätiedotus: Luvassa koko tämän viikon, parkumista ja poraamista kunnes media kyllästyy.

ps. ei mitään hippejä vastaan se nyt vaan oli eka sana mikä tuli mieleen. peace and freelove määääääääääään

_Jarno_ muokkasi viestiä 23:47 11.09.2006

Petee
12.09.2006 00:18
Muok:12.09.2006 00:19

Petee


Oman mielipiteeni voin esittää varsin lyhyesti lyhyine perusteleineen.

On erinomaisen hyvä asia, että poliisi ottaa mahdollisesta mellakoinnista yliotteen, tarvittaessa ennenkuin kaikki riistäytyy käsistä.

Karrikoitu esimerkki, Ranskassa olleet mellakat ovat ainakin minun muistissa riittävän hyvin.

Petee muokkasi viestiä 00:18 12.09.2006

Sanottakoon vielä, että mielenosoitukset ovat varmasti ihan asiaa monessakin paikassa, mutta säännöt niissä on oltava.

_Jarno_
12.09.2006 01:25

_Jarno_


Tässä klubissa yhden kappaleen vastaukset pitäis kieltää lailla, ainakin jos se on eka vastaus aiheeseen. Siin teille oikeuden riistoo.

Apsu^
12.09.2006 06:50

Apsu^


hippi420 kirjoitti:
Ihmisoikeuksien riistoa, väkivaltaa ja naurettavaa toimintaa. Sitä samaa mitä poliisi tekee päivittäin. Pesäpallomailat ymmärrän sikäli, että rehdit ihmiset yrittävät niillä suojella itseään poliisilta.

En usko että poliisit ovat syyttä käyneet kenenkään kimppuun? Miksi kukaan lähtisi pesäpallomailan kanssa mielenosoitukseen ja sitten "vain suojelee itseään poliisilta"?
Yhtä typerää olisi, jos menisin kiväärin kanssa kaupungille ja räiskisin ihmisiä sanoen "Minä vain puolustan itseäni!"

Jman
12.09.2006 07:29

Jman


Ensinnäkin: onkohan poliisilla välttämättä ollut omaa mielipidettä asiassa...? "Hei äijät, mennäänks tänään ottamaan kiinni hippejä?" No enpä usko. Työtään ne vaan tekee ja niille on annettu ohjeet joiden mukaan toimia.

Mielenilmaukset on ihan jees ja varmasti hyvä keino tuoda mielipiteensä esiin. Mutta mutta. "Aina" on joukossa sitten niitä, jotka vetää homman överiks ja leimaa koko joukon mellakoitsijoiks. En kuitenkaan usko, että kaikki kadun tallaajat on ollu liikkeellä samalla menttaliteetillä, kun noissa kuvissa oleva, puiston penkkiä kaltoin kohteleva nuori henkilö.

Vatakkainasetteluhan alko jo ennen kauan kokousta. Yritettiin selvästi eri tahoilta saada aikaan vastakkainasettelu poliisin ja muitten välille. "Tuodaan säpinää Helsingin kaduille"- tyyliset lausumat oli selvää provokaatiota, joka toimii varmasti mielipiteet jakavana tekijänä. Aina osa tietysti mieltää asiat lain kannalta väärin ja ottaa iltakävelylleen puolustukseksi mukaan pesäpallomailan. Poliisilla tuskin oli tarkoitus lähteä lätistämään kenenkään lättyä.

Iiris
12.09.2006 16:53

Iiris


Musta se koko homma oli aivan saatanan ylimitoitettu. On se hyvä et Suomi näyttää esimerkkiä koko muulle Euroopalle et NÄIN SUOMESSA hoidetaan asioita.

Hävettää niiden mielenosoittajien SEKÄ Suomen poliisin puolesta. Mieltään voi osoittaa muutenkin kuin väkivaltasesti. Ja tää poliisin sekaantuminen viattomiin ohikulkijoihin ja poispääsyn sulkeminen pitkäksi aikaa, kuvaaminen ja koko nimen sanominen siihen nauhalle.. me ei kuitenkaan olla missään Neuvostoliitossa. En osaa sanoa muuta kun et HUH HUH, hävetkää.

_Jarno_
12.09.2006 19:12

_Jarno_


keepitsimple kirjoitti:
Se oli aika karua se kuva missä ne 3 mellakkavarusteista otti kiinni sen miehen ja ehkä alle 10v skidin ja talutteli pidätettyjen bussiin,hyvin se poliisi yritti suojata vartalollaan ettei kuvaaja sais sitä lasta nauhalle...mut onneksi epäonnistui.

Mitä hienoa siinä oli että epäonnistui? Onko sinusta ihailtavaa että lehdistö kärkkyy paikalla kuin hyeenat kuvaamassa ihmisiä vain sensaatiomaisuuden takia, sitten paisuttelee otsikoissaan "Poliisi meni liian pitkälle, pieksivät kymmenvuotiaita" (pientä kärjistystä) On mielenosoittaja sitten 10v skidi tai 30v bodari niin molemmista poliisin tarvitsee tehdä tilannearvio. Jos se muksu otetaan kiinni, niin siihen on kaksi syytä 1. poliisi ei halua näin nuoren lapsen olevan keskellä mellakkaa 2. lapsi käyttäytyi uhkaavasti.

Kyllä tuolla keskustoissa pikkujannutkin liikkuvat stiletit taskussa, sellasen tempaset polvilumpioon ja voi sanoa tervetuloa työkyvyttömyys eläke.

Jos poliisi vielä fiksusti ajatteli suojella lapsen henkilöllisyyttä niin miksi sinä ihmeessä hurraat toimittajalle joka sitä kuvaa kävi rahan kiilto silmissä ottamassa.

ps. Ja kuvan ottamisesta tässä oli suurimmaksi osaksi kyse, kohu ei noussut poliisin voimankäytöstä vaan sivullisten tekemästä kanteluista "viattomien kuvausta poliisin toimesta". Poliisi ottaa kuvia turvallisuuden nimissä, lehdistö rahan takia, kummalle kannattaisi olla vihainen?

Vai kannattaisiko ihmisten oppia ajattelemaan? No ei sentää, ei liikoja vaadita.

Red_Devil309
13.09.2006 10:08

Red_Devil309


Suomessa on tietääkseni ilmaisun vapaus, eli mieltään saa osoittaa kunhan se pysyy laillisen toiminnan rajoissa.

Mikäli mielenosoittajat ovat käyttäytyneet asiallisesti ei poliisilla ole oikeutta heitä pidättää. Mahdolliset mellakoitsijat ovat asia erikseen.

Jutussa oli että poliisi oli käskenyt porukkaa hajaantumaan, tai he syylistyvät rikokseen, MIHIN RIKOKSEEN???!! Jos väki vain kantaa ständejä ja osoittaa sillä tavalla mieltään, niin missä kohti se on rikos...???

Menee aikalailla yli hilseen meikäläisen kohdalla... Toi kuulostaa aika Jenkkitouhulta, mut ei tollasta pitäis Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa tapahtua.

Mut hei, kai kaikki mielenosoittajat ovat mahdollisia terroristeja jotka pitää laittaa kuriin jo ENNEN ku jotain tapahtuu.

Tervetuloa Yhdysvaltojen talutusnuoraan hyvä Suomen kansa.0

ninZu
13.09.2006 10:32
Muok:13.09.2006 10:52

ninZu


keepitsimple kirjoitti:
Se oli aika karua se kuva missä ne 3 mellakkavarusteista otti kiinni sen miehen ja ehkä alle 10v skidin ja talutteli pidätettyjen bussiin,hyvin se poliisi yritti suojata vartalollaan ettei kuvaaja sais sitä lasta nauhalle...mut onneksi epäonnistui.
Oletkos ajatellut, että se poliisi ehkä yritti suojella sitä LASTA niiltä kuvaajilta?

Ja mitä niihin pesäpallomailoihin tulee, eilen näytettiin uutisissa poliisin takavarikoimia aseita, siellä oli ainakin yksi pesäpallomaila, kettinkejä (juu, selkeesti avainketjuja vaan) ja rautaputkia. <sarkasmi>Tietysti voi olla, että tämä oli pelkkää propagandaa poliisin puolelta, Suomihan on tunnetusti helvetin korruptoitunut maa tilastojen mukaan.</sarkasmi>

Pointsit poliisille, säästyi taas (kymmeniä?)tuhansia euroja, kun niittinaamat eivät ehtineet saada sitä sekasortoa Helsingin kaduille, mitä toivoivat. Sivullisten "kärsimykset" ovat toki aina valitettavia, mutta jos vaihtoehtona on hajotettuja ikkunoita, autoja sekä töhrittyjä seiniä puhumattakaan henkilövahingoista, niin ei pitäisi olla epäselvyyttä, kumpi on se pienempi paha.

Red_Devil309 kirjoitti:
Suomessa on tietääkseni ilmaisun vapaus, eli mieltään saa osoittaa kunhan se pysyy laillisen toiminnan rajoissa.

Mikäli mielenosoittajat ovat käyttäytyneet asiallisesti ei poliisilla ole oikeutta heitä pidättää. Mahdolliset mellakoitsijat ovat asia erikseen.

Jutussa oli että poliisi oli käskenyt porukkaa hajaantumaan, tai he syylistyvät rikokseen, MIHIN RIKOKSEEN???!! Jos väki vain kantaa ständejä ja osoittaa sillä tavalla mieltään, niin missä kohti se on rikos...???

Menee aikalailla yli hilseen meikäläisen kohdalla... Toi kuulostaa aika Jenkkitouhulta, mut ei tollasta pitäis Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa tapahtua.

Mut hei, kai kaikki mielenosoittajat ovat mahdollisia terroristeja jotka pitää laittaa kuriin jo ENNEN ku jotain tapahtuu.

Tervetuloa Yhdysvaltojen talutusnuoraan hyvä Suomen kansa.0

Suomen laissa (kokoontumislaki) todellakin sanotaan, että yleisiä kokouksia saa järjestää kuka vaan ja samoin niihin saa osallistua kuka vaan. Siellä todetaan myös, että yleisötilaisuus voidaan kieltää, mikäli "tilaisuuden järjestäminen aiheuttaa vaaraa terveydelle tai vahinkoa omaisuudelle". Anarkistien levittämässä kutsussakin jo kehotettiin rettelöimään. Tämä yhdistettynä muihin viimeaikaisiin "mielenosoituksiin", niin pitää olla joko tyhmä tai välinpitämätön, ettei ala kellot soida.

Lisää lakipykäliä:
Poliisin antamat ohjeet ja määräykset

Poliisi voi tarvittaessa antaa yleisen kokouksen tai yleisötilaisuuden järjestämisestä ennakolta tai tilaisuuden aikana ohjeita ja määräyksiä:

1) yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi;

2) terveyden, omaisuuden tai ympäristön vahingoittumisen estämiseksi taikka ympäristölle aiheutuvan haitan rajoittamiseksi;

3) sivullisten oikeuksien turvaamiseksi; sekä

4) liikenteen sujuvuuden turvaamiseksi.

Kielletyt esineet ja aineet

Yleisessä kokouksessa tai yleisötilaisuudessa taikka niiden välittömässä läheisyydessä ei saa pitää hallussa ampuma-asetta, räjähdysainetta, teräasetta tai muuta sellaista esinettä tai ainetta, jota on perusteltua aihetta epäillä voitavan käyttää henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen tekemiseen.

Tämä anarkistien ns. mielenosoitushan ei edes täyttänyt mielenosoituksen vaatimuksia, eli paikan päällä ei ollut yhteyshenkilöä/johtajaa, jonka kanssa poliisi olisi voinut neuvotella. Taisi siellä jotain muitakin puutteita olla. Tämän perusteella väkijoukon hajottaminen tuli mahdolliseksi poliisilain nojalla:

Väkijoukon hajottaminen

Poliisimiehellä on oikeus määrätä väkijoukko hajaantumaan tai siirtymään, jos kokoontuminen vaarantaa yleistä järjestystä ja turvallisuutta taikka on esteenä liikenteelle. Jollei hajaantumis- tai siirtymismääräystä noudateta, poliisimiehellä on oikeus hajottaa väkijoukko voimakeinoin sekä ottaa niskoitteleva henkilö kiinni.

Lisää Suomen laista voitte lukea osoitteesta www.finlex.fi, erityisesti kannattaa katsoa tuo kokoontumislaki.

ninZu muokkasi viestiä 10:42 13.09.2006

Jman
13.09.2006 17:35

Jman


hippi420 kirjoitti:

Pointti oli siinä, että nämä auktoriteetti"uskovaiset" ihmiset voisivat joskus katsella maailmanmenoa muidenkin kuin niiden ruusunpunaisten linssiensä takaa.

Mikä tässä tilanteessa sitten olisi ollu SE kohta, missä poliisin olisi pitänyt puuttua peliin? Olisko poliisin pitänyt olla paikalla lainkaan, vai odottaa ensin, että mitä se paljon mainostettu sekasorto on? Kuka pystyy sanomaan, mihin kaikki olisi päättynyt, jos ei hommaa oltaisi keskeytetty tuossa vaiheesa lakiin nojaten (ks. yleempää)?

Ja lisäksi: Onko väärin totella poliisia (vrt. esimies armeijassa, töissä...)? 0

_Jarno_
13.09.2006 18:48
Muok:13.09.2006 23:19

_Jarno_


_Jarno_ muokkasi viestiä 18:51 13.09.2006

Alusta poistettu kappale kokonaan ja viestin sisältöä muutettu hieman vähemmän kärkeväksi. T:Chani

_Jarno_ muokkasi viestiä 23:19 13.09.2006

poistettu jos ei voi mielipidettänsä ilmaista

Chan
13.09.2006 22:35

Chan


Hieman pistää mietityttämään olisiko viime Vapun känninen rähinä ja tihutyö ollut tässä taustalla vaikuttamassa, kun kuulin jostain että poliisit pitivät tuota viime viikonloppuista ns. "harjoitteluna".

Että sitten "oikean" mellakan sytyttyä olisi ainakin kerran treenattu.

Tuollaisella käytöksellä ei kyllä edistetä yhtään mitään kummankaan osapuolen agendaa. "Mennään rähisee ja pistää paikkoi paskaks, ku globalisaatio on pahast ja muistakaa pistää naamarit päähän ja pamppu käteen!" -tuo kyllä julkisuutta, mutta vain negatiivista. (kaikki julkisuus on hyvästä?)

Ja jos yleisesti tiedetään, että poliisit ottavat heti kovat otteet käyttöön, niin eihän sinne sitten TIETENKÄÄN lähdetä ilman kättä pidempää ja aggret ja addret on jo valmiiksi niin ylhäällä, että ihan pienimmästäkin jutusta homma leviää käsiin.

Toivon, ettei vapun kokko ollut se vedenjakaja missä Suomi astui Ruotsalaiseen mellakkarähinäääliö -kulttuuriin. Olkaamme edes tässä asiassa hurreja parempia. 0