Nightwish

Nimi:
Nightwish
Kategoria:
Musiikki
Perustettu:
02.08.2007
Jäseniä:
1364

Nightwish -

Dark Passion Play

Lisää kirjanmerkki » Keskustelut » Nightwish » Dark Passion Play

Kirjoittaja

Dark Passion Play

Wildfire
27.09.2007 11:55

Wildfire


velipoika osti uusimman levyn eillen.

Tomblord
27.09.2007 11:58

Tomblord


Todellakki, helsingin julkkaritilaisuudes en ostanu itse levyy koska oli tulos postis jo ennakkotilattuna mut nimmarit piti käydä hakee :D mut levyy tosiaa kuunneltu eilisestä asti melkein non-stoppina. ja tänää heti aamust alotettu taas :D eli levy on aivan mahtava!! varsinkin poet and the pendulum kappale on jotain aivan mahtavaa!

Wildfire
27.09.2007 12:01

Wildfire


itse en ole sitä päässyt viellä kunnolla kuulemaan muuten kuin autossa. broidi ominut levyn kokonaan. se on sillä aina mukana meni mihin vain.

Tomblord
27.09.2007 12:10

Tomblord


itelki vähä sama juttu :D omin levyn iha kokonaan.. tosin muu perhe varmaa kuullu levyn melkein yhtä monta kertaa ku minäki, sen verra lujal soittanu :D mut kyl se lähtee aina pienimmälle automatkallekin mukaan.

TaBBi
07.10.2007 12:23

TaBBi


Kyllä on kuunneltu ja tykkään :) <3

Ruotsis-
18.10.2007 20:20

Ruotsis-


A kirjoitti:
Upea levy - mielestäni kuulemistani Nightwish-albumeista ehkä jopa paras.


Samaa mieltä. :)

WildHeart
20.10.2007 21:25

WildHeart


Last of the wilds on varmaan levyn paras kappale, ihan pirun kivan kuulonen =)

downfall-
20.10.2007 21:58

downfall-


ok levy. sahara iskee parhaiten :)

Rosso
21.10.2007 08:29

Rosso


Ehkä yllättävintä, että Emppu Vuorisen tekemä biisi, Whoever brings The Night iskee parhaiten.

Bells
01.11.2007 15:21

Bells


DPP on mun mielestä hyvä. Paljon parempi kun Once.
Toisaalta -itse en tosin ole huomannut- sanotaan, että Nightwishistä ois tullut ton levyn myötä jotenkin " pehmeempää " musiikkia, se voi hyvin olla totta, en sitten tiedä onko se hyvä vai huono asia.

Mun mielestä uus laulaja on hirveen hyvä ja oikeestaan, eihän bändi ees YRITTÄNYT hakea jotain joka korvaa täydellisesti Turusen, päinvastoin nyt etsittiin jotain uutta, mutta joka sopii Nightwishiin ja mun mielestä Holopainen + muut pojat on tehneet hirveen hyvän valinnan.

.. Mut kyllä mua silti jännää, et miten se uus laulaja vetää ne vanhat kappaleet.. Nekun tuppaa menemään aika korkealle kun Turusella kuitenkin on laajempi ääniala.. mutta sen näemme sitten ajallaan.

mankku
02.11.2007 09:57

mankku


pieni vinkki kaikille jotka tykkää vanhasta nightwishistä ja on vasta ostanu uuden levyn: alota vääntämällä nupit kaakkoon ja pistä dark passion play pyörimää. siitä lähtee fiilis joka kestää koko levyn ajan. henkilökohtanen suosikki oli kummiski ehkä islander. se o jotenki erilaine. kiehtova. ne sinkut mitä levyltä julkastii ei tuonu esille ehkä just anetten parhaita puolia. mun pään sai kääntymää vasta sinkku bye bye beautiful.

nefi
13.02.2008 14:10

nefi


Hieman epäluuloisena ostin silloin aikanaan DPP'n, mutta tykästyin siihen sitten kovasti. Aneten ääni on kaunis ja pojat soittelevat edelleen todella hyvin. Lyriikatkaan eivät tuottaneet pettymystä. Pidän eniten levyn ekasta kappaleesta ja on niitä pari muutakin hyvää. Once sai kovan kilpailijan, enkä vieläkään tiedä kumpi on niskan päällä. ;--)

Titan
18.02.2008 19:25

Titan


The poet and the pendulum ja sahara tosi hyviä 0

ilonana
18.02.2008 19:26

ilonana


olen kuunnellu ja hyviä biisejä cd sisältää:>

Dark_Side_of_The_Moon
29.02.2008 04:38

Dark_Side_of_The_Moon


The Poet and The Pendulum on todellinen taideteos\,,/ oikeastaan Dark Passion Play- levyllä ei oo huonoi biisej.. ite tykkäsin kokonaisuudesta.. varsinkin viimeinen biisi toi lapsuuden muistoi.. täys kymppi..:D